Projekty

2024

 

 

2023

 

 

"Partnerstwo dla Książki"

Tytuł projektu: „Przystanek Biblioteka- kulturalny patchwork”
Nazwa programu: Partnerstwo dla Książki
Autor wniosku: Krystyna Wójtowicz i Marzena Wójcik
Koordynator: Krystyna Wójtowicz
Kwota projektu: 22 420,00
Wartość dofinansowania: 16 875,00
Wkład własny: 5 545,00
Okres realizacji: 4.05. 2023 r. do 15.12.2023 .

Celem projektu „Przystanek Biblioteka - kulturalny patchwork” jest zwiększenie dostępu do bezpłatnych działań kulturalnych na terenie Powiatu Lipskiego oraz wsparcie 6 bibliotek publicznych - partnerów projektu
w organizowaniu wydarzeń na rzecz lokalnej społeczności.

Projekt zakłada organizację następujących wydarzeń kulturalno – edukacyjnych:

I. Przystanek Wędrówka

1. „Spacery nie tylko literackie jako forma promocji Powiśla”- warsztaty dla animatorów kultury, nauczycieli, seniorów i młodzieży, pasjonatów miejsca zamieszkania.

II. Przystanek Kreatywność

1.„Kobiety są niesamowite. Niech skonam, jeśli to nieprawda”. Spotkanie z Ewą Podsiadły-Natorską, pisarką, autorką m.in. powieści „Błękitne dziewczyny”, "Nie omijaj szczęścia".

III. Przystanek Sztuka

1.Warsztaty pn. „Sketnoching i książkowa lista przebojów”. Warsztaty poprowadzi Izabela Kosior, która wprowadzi młodzież w tajniki notowania wizualnego.

IV. Przystanek Empatia

1."Zaczarowana Pani Bibliotekarka" - Spotkania warsztatowe "akcja-interakcja" dla najmłodszych czytelników z Elizą Mikulską, która podejmie temat empatii oraz zmierzy się z pytaniami : „Czy może istnieć przyjaźń między dzieckiem a dorosłym? Czego w takiej relacji może nauczyć się dziecko od dorosłego, a czego dorosły... od dziecka?”

V. Przystanek Mozaika

1. Warsztaty tworzenia kreatywnej mozaiki/kolaży inspirowanych lokalnym krajobrazem, kulturą, tradycjami i

architekturą. Struktura zajęć przewiduje część teoretyczną, prezentację prac artystów tworzących w technice kolażu oraz twórców Polskiej Szkoły Plakatu, a także część praktyczną. Rezultatem pracy będzie mozaika kolaży inspirowanych małymi ojczyznami.

VI. Przystanek Przestrzeń

1. To propozycja dla naszych czytelników, aby podczas tematycznych jednodniowych wyjazdów można było poznać nieodlegle miejsca związane ze znanymi nazwiskami z literatury, twórcami kultury oraz historią wybranych miejsc na Mazowszu.

VII. Przystanek Perspektywa

Podsumowanie projektu podczas 6. Forum Animatorów Kultury Powiatu Lipskiego, na które zaprosimy partnerów naszego projektu oraz ekspertów i edukatorów.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Kultury.

 

2022

 

Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Kultura blisko Ziemi. Ogród: dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu Mazowiecka Akademia Kadr Kultury - kontynuacja

 

2021

 

Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Więcej szczegółów  KILIK

Kultura blisko Ziemi. Ogród: dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu Mazowiecka Akademia Kadr Kultury

 

"Partnerstwo dla Książki"

Tytuł projektu: „Wirtualny bywalec- czytelnik i gracz w bibliotece”
Nazwa programu: Partnerstwo dla Książki
Autor wniosku: Krystyna Wójtowicz i Marzena Wójcik
Koordynator: Krystyna Wójtowicz
Kwota projektu: 19.300,00 zł
Wartość dofinansowania: 15.000,00 zł
Wkład własny: 4.300,00 zł
Okres realizacji: 07.06.2021r. – 31.12.2021 r.

W ramach programu dotacyjnego „Partnerstwo dla Książki 2021” Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeczniowie realizuje zadania „Wirtualny bywalec- czytelnik i gracz w bibliotece”. Celem zadania jest wzmocnienie funkcji biblioteki i kształtowanie świadomego czytelnika. W ramach projektu odbędą się:

  1. warsztaty tworzenia gier za pomocą aplikacji Actionbound,

  2. warsztaty „Rozwiń Wyobraźnię” z tworzenia projektów LARP,

  3. warsztaty tworzenia atrefaktów "Gry kamienie opowieści",

  4. spotkanie z pisarzem fantasy Pawłem Kopijerem;

  5. spotkanie z Marcinem Kozioł;

  6. spotkanie z Piotrem Pazińskim;

  7. wystawa "Gadżetomania gracza”;

  8. wystawa „Lem”;

  9. przeprowadzenie w terenie gry „Masz serce i patrzaj w serce” w apliacji Actionbound,

  10. prezentacja gier „Kamienie opowieści” podczas „Nocy Bibliotek”;

  11. zakończenie projektu oraz projekcja filmu dokumentującego projekt.Kręci się”.

Zadanie o charakterze edukacyjno-aktywizacyjnym realizowane w okresie od VI do XII 2021.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzącychz Funduszu Promocji Kultury,uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

logo

 

 

2020

2020 - realizacja projektu "Pretekstem jest opowieść. Opowieści Dyzia Marzyciela". Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla Książki". Dostęp na blogu: KLIK

Tytuł projektu: „Pretekstem jest opowieść. Warsztaty opowieści, spotkania z pisarzami oraz Festiwal Dyzia Marzyciela”
Nazwa programu: Partnerstwo dla Książki
Autor wniosku: Krystyna Wójtowicz i Marzena Wójcik
Koordynator: Krystyna Wójtowicz
Kwota projektu: 16 000,00 zł
Wartość dofinansowania: 11 060,00 zł
Wkład własny: 4949,00 zł
Okres realizacji: 20.04.2020 r. – 31.12.2020 r.

Celem zadania jest promowanie sztuki tworzenia opowieści jako formy komunikacji kulturowej i międzypokoleniowej. Działania kierujemy do pokolenia Z., rodziców, bibliotekarzy, nauczycieli, seniorów aby opowieść stała się pretekstem nabycia i zwiększenia kompetencji tworzenia atrakcyjnej oferty kulturalnej oraz uczestnictwa w niej. Sprawimy aby na tej płaszczyźnie spotkały się wszystkie pokolenia. Inspiracją spotkań będą też pisarze współcześni na spotkaniach –warsztatach. Rozpiszemy konkurs opowieści na obszarze powiatu lipskiego. Zaprosimy do udziału w warsztatach animacji poklatkowej. Integralną częścią zadania będzie „On- line Festiwal Dyzia Marzyciela". Realizacja od IV- XII 2020r. z lokalnymi partnerami.

Działania zaplanowane w projekcie:
  • Warsztaty Tworzenia Słowem” dla bibliotekarzy i animatorów z Michałem Malinowskim;

  • Warsztaty dla młodzieży- „Sztuka opowiadania” z Jerzym Szufą;

  • Cykl spotkań z książką dla najmłodszych- „Dyziowe podróże z książką i Rodziną”;

  • Wakacyjne warsztaty „Opowieści o zdrowym odżywianiu… czyli krótko o małym conieco”;

  • Letnia Akademia Dyzia Marzyciela”- cykl 10 „Podróży dookoła świata z Biblioteką”;

  • Kuferek legend poklatkowo- warsztaty animacji poklatkowej z Magdaleną Bryll;

  • Cykl spotkań z pisarzami „Wyobraźnia- Marzenia- Rozwój”- Przemysławem Wechterowiczem, Adrianem Szarym i Przemysławem Bednarczykiem;

  • On- line Festiwal Dyzia Marzyciela, a w nim spotkanie z Panem Poetą, Edytą Zarębską i Michałem Malinoweskim;

  • Powiatowy konkurs pn. Pretekstem jest opowieść;

  • Stworzenie bloga do archiwizacji opowieści i wydarzeń projektowych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa zgodnie z art.80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego   Logo Instytutu Książki

 

 

Nazwa programu: Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych


Autor wniosku: Krystyna Wójtowicz
Kwota projektu: 16000,00 zł
Wartość dofinansowania: 8000,00 zł
Wkład własny: 8000,00 zł
Okres realizacji: 01.01.2020 r. – 30.11.2020 r.

Celem Programu BN „Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych” jest wzmocnienie aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczonych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników bibliotek publicznych. Celem Priorytetu, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w latach 2016-2020, jest zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek publicznych poprzez zwiększanie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek, wzrost dostępności książek, czasopism, multimediów, wydawnictw nutowych i kartograficznych w zbiorach bibliotek publicznych.

Pozyskane środki finansowe biblioteka przeznaczy na zakup wydawnictw popularnonaukowych, literatury pięknej dla dorosłych oraz literatury pięknej i popularnonaukowej dla dzieci i młodzieży.

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

PROGRAM BIBLIOTEKI NARODOWEJ

Logo

Zaopiekuj się pamięcią”- 2020

 

Okres realizacji: kwiecień 2020 r. – wrzesień 2020 r.

Ambasador projektu na terenie Powiatu Lipskiego: Krystyna Wójtowicz- Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeczniowie.

"Zaopiekuj się pamięcią“ zakłada aktywizujące działania związane z adaptowaniem i dbaniem o miejsca pamięci i tożsamości lokalnej na terenie województwa mazowieckiego. W naszym mniemaniu Fundacji na rzecz Wielkich Historii (do 2019 r. działająca pod nazwą Fundacja Pamięć i Tożsamość) historia lokalna zakorzeniona w konkretnym miejscu to ważny element budowania tożsamości „małych ojczyzn“ i edukacji obywatelskiej. Kluczem do tak pojętego rozumienia historii jest młodzież i jej poczucie zakorzeniania, wspólnoty i przynależności do zamieszkiwanego miejsca. To z kolei przekłada się na potrzebę zadbania, w formie wolontariatu, o pamięć danej społeczności.

Głównym celem działania projektu było wytypowanie ok. 60 miejsc pamięci lokalnej na terenie województwa mazowieckiego, które następnie zostaną objęte opieką przez młodzież szkolną. Do realizacji tego celu posłużą nam nowoczesne narzędzia cyfrowe takie jak portal internetowy i aplikacja mobilna, która opierając się na zasadach grywalizacji  motywuje młodych ludzi do działania na rzecz tychże miejsc.

 

"Zabytki regionu w obiektywie wolontariuszy" - 2020

Okres realizacji: 1.04.2020 – 30.11.2020

Zasięg realizacji projektu: ogólnopolski

Koordynator lokalny: Mariola Kruk – Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeczniowie Filia w Pasztowej Woli.

"Zabytki regionu w obiektywie wlontariuszy" projekt, którego operatorem jest Fundacja HEREDITAS, współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2014 – 2020.

Zakłada inwentaryzację historycznych miejsc pamięci –  prowadzony przez wolontariuszy i nadzorowany przez Lokalnych Koordynatorów (100 osób) proces umieszczania obiektów w internetowym katalogu historycznych miejsc pamięci z terenu całego kraju (ok. 1000), z wykorzystaniem powstałej bazy danych.

Szukamy następujących miejsc: ➔Miejsca bitew ➔Miejsca innych wydarzeń historycznych ➔Miejsca męczeństwa z czasów II wojny światowej ➔Cmentarze, mauzolea, samotne mogiły ➔Pomniki ➔Tablice pamiątkowe/epitafia ➔Miejsca związane z wybitnymi ludźmi ➔Kamienne pomniki dawnego prawa (np. krzyże pokutne, pręgieże, kamienie graniczne)

Celem Projektu jest zwiększenie zaangażowania społecznego, aktywizacja obywatelska oraz łączenie potencjałów społeczności lokalnych (łącznie ok. 600 os.) w życie publiczne regionu w zakresie ewidencjonowania lokalnego dziedzictwa historycznego i kulturowego. Celem szczegółowym zadania jest zwiększenie liczby inicjatyw oddolnych a poprzez wskazany rezultat wzrost liczby obywateli, włączających się w działania służące tworzonym przez nie wspólnotom.

ZOBACZ BAZĘ DANYCH KLIK

2019

2019 – realizacja zadania pod nazwą "Remont filii bibliotecznej w Pasztowej Woli". Remont zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 oraz dotacji celowej z budżetu Gminy Rzeczniów.