„Zwykli ludzie w drodze do Niepodległości”

Utworzono dnia 26.09.2018

Kiedy myślimy o Niepodległości przychodzą nam do głowy takie nazwiska jak Józef Piłsudski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, czyli Ci, którzy tworzyli wielką historię Polski. Oczywiście zawdzięczamy im ogromnie dużo, ale nie powinniśmy chyba zapominać o bohaterach codzienności, bo dzięki zaangażowaniu zwykłych ludzi wykreowała się Niepodległa. Z takiego myślenia powstał projekt dla młodego pokolenia „Zwykli ludzie w drodze do Niepodległości” dofinansowany przez Fundację BGK im. J. K Steczkowskiego w programie grantowym „Na 100 Niepodległa”. Projekt jest realizowany od lipca. W bloku tematycznym: „Czym skorupka za młodu nasiąknie” skierowanym do dzieci i młodzieży odbyły się już: warsztaty tworzenia podkoszulek patriotycznych prowadzone przez Dianę Cyran połączone z mini wykładem o symbolach narodowych; warsztaty plastyczno-literackie „Polska moich marzeń” poprowadzone przez pisarkę Monikę Sawicką. W kolejnym bloku tematycznym „ Był sobie człowiek, jest jego historia, jest Polska” ogłoszono konkurs literacki dla młodzieży i seniorów na zebranie wspomnień -„Zwykli ludzie w drodze do Niepodległości”. W tym bloku zorganizowano już dwa wyjazdy terenowe śladami ludzi i miejsc pamięci (Piotrowe Pole, Zawały), podczas których młodzież spotkała się z świadkami historii oraz pasjonatami historii regionalnej(m.in. z panem Czesławem Orłem i Piotrem Wróblem).

O tradycjach legionowych, żołnierskiej odwadze i miłości do Ojczyzny w swojej rodzinie opowiedziała mieszkanka Rzeczniowa Mieczysława Giemza. W spotkaniu wykorzystane zostały wspomnienia, niepublikowane wiersze z lat 1936- 1947 jej mamy Katarzyny Giemza. Przed nami jeszcze warsztaty historyczne dla młodzieży prowadzone przez Małgorzatę Szot- Wróblewską.

Zakończenie projektu zaplanowane jest na październik, kiedy to odbędzie się Piknik Patriotyczny z prezentacją historyczną Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych rozstrzygnięcie konkursów, koncert Kuby Michalskiego „Śpiewana historia Polski” wraz z lekcją śpiewu patriotycznego. Wydany zostanie śpiewnik „Patriotyczne śpiewanie”. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Zespołem Szkół im. ks. prof. Józefa Pastuszki, 11 Drużyną Harcerska, Wójtem Gminy Rzeczniów, Stowarzyszeniem „Senior” oraz Publiczną Szkołą Podstawową w Solcu nad Wisłą.

GALERIE